Vývoj telefonních aparátů

Mobilní telefon je součástí každého dne, téměř každého pohybu. V dnešním světě je neocenitelným pomocníkem, bez kterého bychom se při plnění běžných povinností již neobešli. Jak ale vypadal první telefon a kam sahá jejich historie? Snad si ještě někdo ze školy pamatuje, že princip prvního telefonního aparátu vymlel Alexander Graham Bell a tento přístroj byl sestaven Italem Meucciem.

telefonní aparát

Zjednodušeně jde o elektromagnetický mikrofon, kdy lidský hlas nebo jiný zvuk rozkmital membránu s permanentním magnetem v cívce. Tak byl zvuk převeden na elektrický proud a v této formě přenesen po drátech k poslouchajícímu, kde opět narazil na membránu. Dnešní telefon je postaven na bezdrátovém signálu a jeho konstrukce je mnohem složitější. Postupně se dostaly telefonní přístroje i mezi širší veřejnost. Nejdříve jako telefonní budky, později měli lidé doma „pevnou linku“ a dnes již má každý svůj vlastní aparát neustále při sobě v kapse nebo v tašce.

mobilní telefon

              Takový mobilní telefon se na trhu objevil v roce 1982 od firmy Nokia, stále ale ještě vážil necelých 10 kilogramů, takže název mobilní je trochu zavádějící. Lépe na tom byl o rok později telefon Motorola Dynatac 8000X, ten už vážil pouze necelé kilo a zvládl bez nabití 30minutový hovor. V roce 1992 přinesla Nokia další novinku, který znamenala zlom. Její mobilní telefon vážil pouhých 500 gramů a dovolali jste se s ním kamkoli po světě. Využívala tehdy síť GSM, která je dodnes z jednou nejvytíženějších. O 2 roky později na trhu objevil opravdový trhák, telefon, který bychom mohli nazvat jako první smartphone IBM Simon. Všechny telefony prošly postupným vývojem, kdy byly dodávány nové standardy jako fotoaparát nebo různá vylepšení, třeba přístup k internetu. Od roku 2007 se na prvním místech, co se tržeb týče, drží Apple se svým IPhonem, který tehdy znamenal přímo revoluci.