Telefony neurčují, kým jsme

Při slově mobil se asi každému z nás vybaví telefon, který máme skoro všichni a nosíme ho všude s sebou. Existuje řada výrobců, kteří se doslova předhání, kdo nám nabídne víc funkcí. Využijeme ale opravdu všechny, nebo se stal telefon během let něčím, čím měříme svou společenskou prestiž? Je vhodné brát telefon jako něco, co udává postavení jednotlivce ve společnosti? Vyznáte se ve všech parametrech, které vaše chytrá krabička má?

telefon v ruce

Jen málo lidí se skutečně vyzná ve všem, co mu jeho telefon nabízí. Někteří, zejména starší uživatelé, používají telefon stále jen k telefonování, případně k přijímání a odesílání sms zpráv. Doménou mladších uživatelů je internet, mnoho lidí využívá kancelářské funkce a fotoaparát. V záplavě nových telefonů se málokdo vyzná. Dokázali byste vyjmenovat všechny výrobce mobilů, kteří aktuálně zásobují trhy? Víte, co znamená která zkratka v popisu funkcí? Asi jen těžko poznáte rodilí ve fotoaparátu, pokud se focením neživíte. Potřebujete každý rok nový telefon, který má o pár pixelů lepší fotky? Nebo jen toužíte po obdivu ostatních, že na to prostě máte? A máte na to?

apple iphone

Telefonům se dává víc prostoru než by bylo dobré. Staly se z nich spíš modly, prostřednictvím kterých lidé škatulkují ostatní. Mít jako mladší ročník v dnešní době obyčejný telefon se rovná prakticky společenské sebevraždě. Takové smýšlení je přinejmenším zvláštní, a s velkou dávkou shovívavosti by se ještě dalo pochopit třeba u aut nebo domu. Nicméně u telefonu je to prostě divné. Telefon je věc, která nám má ulehčit život, a nemá sloužit k tomu, abychom podle druhu telefonu škatulkovali jejich majitele. Máte poslední model jablečného telefonu? Pak jste moderní, vyznáte se v trendech a máte určitě hodně peněz. Co z toho, že spousta lidí volí nákup telefonu za 30 tisíc, který vůbec nepotřebují, na splátky. Pak už ani nemůžete člověka zaškatulkovat. Telefony by měly sloužit k tomu, k čemu jsou určeny, a neměli bychom z nich dělat nic jiného.