Půjčit si peníze, ano nebo ne?

Často se dostaneme do situace, kdy nám na něco chybí finance nebo kdy si chceme dopřát více, než na co máme reálnou finanční rezervu. V tyto okamžiky nám na mysl přijdou různé půjčky, úvěry, hypotéky, nákupy na splátku, leasingy, apod. Zdá se to tak jednoduché: něco chci a také to dostanu.
U půjček je potřeba dobře si nejdříve rozmyslet, na co si chceme půjčit peníze, zda je tato investice nezbytně nutná a zda situace nejde vyřešit jiným způsobem. Uvědomte si, že se tím na několik měsíců nebo let zavážete a každý měsíc budete muset ve svém rozpočtu počítat se splátkou.
Podpis smlouvy
Blíží se nám Vánoce a spousta lidí má pocit, že nemůže zafinancovat celé svátky, že jim na to prostě nezbydou peníze. Nejdříve je nutné říct, že Vánoce doopravdy nejsou o penězích, drahých dárkách a luxusním jídle, proto byste měli kupovat a utrácet pouze za to, na co reálně máte finance a co doopravdy potřebujete.
Takže rozhodně nedoporučujeme půjčovat si peníze na financování Vánoc. Investice, na které se vyplatí vypůjčit si peníze, jsou například hypotéky a leasingy. I v těchto případech ale doporučujeme velmi dobře si vše propočítat, obrátit se na více bankovních institucí a vybrat si takovou nabídku, která pro Vás bude nejlepší a nejvýhodnější.
Půjčky a úvěry
Poté tu máme půjčku na nenadálé události jako je například rozbití pračky, lednice, kotle, apod. Na tyto skutečnosti byste měli mít správně ušetřenou finanční rezervu. Říká se, že by každý člověk měl mít finanční rezervu ve výši minimálně 3 násobku měsíční mzdy. Pokud tedy vyděláváte 20 000 CZK, Vaše rezerva by měla být 60 000 CZK a pak Vás tyto události nemohou zaskočit.
Rozhodně nepodporujeme půjčování si na drobnou elektroniku, dovolené, dárky a další, v uvozovkách, zbytečnosti. Hospodařte s penězi a přemýšlejte, na co si půjčit a na co si rozhodně nepůjčit.