Kde se kutálejí všechny naše peníze

Člověk si neuvědomuje, kolik peněz utratí na takové běžné akci. Někde v mysli máme za to, že přeci když jdete ven s přáteli nebo se jdete bavit, utratíte tak maximálně stovku ani ne. V peněžence jste přitom ráno ještě měli tisícovku a možná, když se budete krotit, zbyde na konci dne právě ta stovka. Peníze mizí, jakmile vyjdete ven a člověk to začne všechno vidět teprve potom, co i dá chvíli pauzu a podívá se až zpětným zrcátkem.
stříbrné mince

AKCE a párty

Tady tečou peníze proudem, a hlavně si to ani neuvědomujete, neboť jste posíleni alkoholem a dobrou náladou. Ale i v té špatné se dá samozřejmě utrácet hojně. Vezměte si například jednoduché porovnání. Kdybyste se rozhodli, že uspořádáte párty u sebe, tak nakoupíte alkohol, například takový rum někde za stovku a máte půl litru, to je hned několik desítek panáků za pouhých sto korun. Zatímco rum, obyčejný prachsprostý rum, v klubu stojí jeden panák klidně i padesát či čtyřicet korun. Pokud nezůstanete u jednoho, ale dáte si jich rovnou 5, máte hned cenu celé láhve, a ještě jste si přeplatili, a to jste byli pouze vy – takových podobných je tam tucet.
peněženka v kapse

Festivaly a fesťáky

Člověk se jde pobavit, zažít něco nového a trochu se uvolnit – ať už je to hudební festival nebo snad i nějaká gurmánská show. Člověk si mnohdy zakoupí drahý lístek na několik dnů, aby mohl jít případně i na svou oblíbenou kapelu. Ale tady to přijde – najednou jste na festivalu a máte žízeň. Namísto, abyste propašovali pití v tašce, tak si koupíte jedno z těch levnějších pití dostupných ve všudypřítomných stáncích – a bum, pivo najednou stojí čtyřicet osm korun.

Tohle jsou pouze vyhrocené příklady toho, kde všude utíkají peníze, ani o tom nevíte – pojmenujme to skryté výdaje na zábavu. Ale takových výdajů máte spoustu. Namísto, aby si člověk doma načepoval vodu z kohoutku, tak si raději kupuje sladké nápoje, které jsou dražší a jejich účinek na zahnání žízně je více méně pochybný. A takhle byste mohli rozkouskovat každou vaši životní etapu a zjistíte, že jste utratili horentní částky – jen tak.