3 důvody, proč váš vztah nefunguje

Ocitli jste se ve vašem vztahu s partnerem ve slepé uličce? Máte pocit, že se sice vroucně milujete, ale váš každodenní život vám přináší až příliš mnoho situací, ve kterých se nedokážete shodnout nebo domluvit? Dochází kvůli tomu opakovaně k nepříjemným konfliktům, srdcervoucím hádkám a vzájemným pocitům nepochopení a odcizení?

ležící pár

Je naprosto běžné, že partnerský vztah se neobejde bez neshod nebo rozdílů mezi dvěma lidskými bytostmi. Pokud mezi vámi však panují city, které jsou pro partnerský vztah to hlavní, pak je potřeba na zbytku pracovat takovým způsobem, abyste spolu mohli žít co nejdéle a co nejspokojeněji.

siluety na pláži

Jaké jsou základní důvody, kvůli kterým váš vztah s největší pravděpodobností nefunguje? Proč to skřípe a o čem byste s partnerem měli oba popřemýšlet?

  1. Za každou cenu trváte na svém. Partnerství je především o kompromisech. Neznamená to samozřejmě vzdát se toho, na čem konkrétně vám záleží a přizpůsobovat se neustále vašemu protějšku. Je to o vzájemné domluvě a nastavení hranic nebo společných preferencí tak, abyste oba byli spokojení. Kompromisy přinášejí nekonečné množství různých výsledků, musíte jen chtít je společně hledat.
  2. Neumíte si navzájem sdělit, co potřebujete. Těžko budete vždy s přehledem vědět, co si váš partner přeje, přestože jej znáte dostatečně dlouho a dobře. A to stejné platí i pro vaše očekávání. Očekávání jsou největším zabijákem vztahů obecně, a pro partnerský to platí tím spíš. Je potřeba si věci navzájem sdělovat. Pokud potřebujete chvilku pro sebe, nebo naopak společnost, dobrou radu, nebo naopak trpělivé naslouchání, nebojte se o ně požádat.
  3. Žijete v přesvědčení, že oba myslíte a jednáte stejně. Je třeba si uvědomit, že nikdo není stejný jako vy. Ani po psychické stránce, ani po jakékoli jiné. To, jak jednáte, přemýšlíte a chápete věci okolo sebe jsou procesy typické pouze pro vás. Je potřeba si uvědomit, že váš partner (i jiní lidé okolo vás) mají zase své způsoby, jak duševně žijí. Tyto způsoby je možné vzdáleně poznávat, ale nikdy je nemůžete zcela pochopit, protože nejsou vaše. A je dobré toto respektovat.

Pokud jste se dostali ve vztahu do bodu, kdy již není myslitelné zaobírat se sami sebou a svépomocí řešit narůstající napětí, můžete vyhledat odbornou pomoc. Partnerská poradna v Praze vám pomůže přijít na zdroj vašich problémů a nastavit si nová pravidla.