Zimní výbava motorových vozidel

Mnozí považují výměnu pneumatik motorového vozidla za konečnou zimní přípravu. Tady to ale nekončí, při boji s mrazy se vyplatí vlastnit také jiné vychytávky, které účinně pomohou v každé situaci.

Jakmile se objeví první ranní mrazíky s čerstvě napadeným sněhem, určitě oceníte škrabky. Čím kvalitnější kus si pořídíte, tím lépe a rychleji se vám auto podaří vyrvat ze spárů ledu. S pomocí obyčejného smetáčku si pak hladce poradíte se sněhem. V případě, že je škrabka na pevnou ledovou krustu krátká (anebo se vám s ní prostě nechce manipulovat), pořiďte si rozmrazovače. Jednoduše je na okna nastříkáte a bez námahy se ledu zbavíte pouhým spuštěním stěračů.

dopravní značka + vločka

V zimě hodně trpí autobaterie, které musí čelit náročným teplotním podmínkám. O to horší to pro ně je, pokud nejezdíte pravidelně. Je tedy vhodné alespoň jednou za čas baterie dobít, jinak se může stát, že nenastartujete. V takových případech pak oceníte startovací kabely či stanice.

Kromě baterií trpí také stěrače. A to hlavně v případě, kdy je námraza špatně oškrábaná. Stírací gumičky se tak velmi snadno zničí a je třeba je vyměnit. Nové stěrače sice až tak velkou finanční zátěží nejsou, perfektní výhled z vozu může být ale prvkem zásadním.
zasněžené auto

Nepostradatelnou pomůckou proti čerstvě napadenému sněhu se můžou stát sněhové řetězy, které zabrání sklouznutí do nechtěných míst. Pokud si je nepořídíte, zkuste alespoň tažná lana, která vás s pomocí dobrého kamaráda s autem dokážou vytáhnout z problému v případě, že vám to podkluzuje nebo ujede někam do příkopu. V takovém případě se budou hodit také výstražné prvky. V zimě se stmívá velmi brzy, takže šero je vlastně permanentní. Tyto prvky vás zviditelní i (a hlavně) v těchto podmínkách.

Pořídit se dají také zimní clony. Ty zaručí, že se motor rychleji zahřeje a teplo zůstane uchované pod kapotou, současně chrání masku chladiče před kamínky, které mohou za jinými vozy na silnici odlétávat. Jejich velkou výhodou je také snižování celkové spotřeby, což jistě ocení každý.