Ubytování v Lednici můžete spojit s návštěvou vinařských lokalit na Moravě i na Slovensku

Zámek Lednice a Lednicko-valtický areál jsou jednou z nejkrásnějších a také nejnavštěvovanějších památek v Česku. Co si však někteří lidé neuvědomují, je jejich výjimečná geografická poloha. Leží totiž v místech, odkud lze po komfortním ubytování v Lednici podniknout celou řadu zajímavých jednodenních výletů. Namátkou můžeme jmenovat Pavlovské vrchy (Pálavu), centra vinařství a folklórních tradic Mikulov, Valtice, Kyjov a Hodonín, a je to jen několik kilometrů k hraničnímu přechodu na Slovensko, a odtud pouhá půlhodina cesty po dálnici do Bratislavy.

zámek Lednice

Z vinařských oblastí k soutoku Moravy a Dunaje

Kyjovské slavnosti – v roce 2021 oslaví folklórní festival s názvem „Slovácký rok“ v Kyjově sto let od svého založení. Jeden z nejdéle provozovaných národopisných festivalů v Evropě je zároveň každoročním svátkem milovníků lidových krojů, hudby, tanců, lidových řemesel a dovedností. Koná se jednou za čtyři roky, vždy v srpnu, poslední slavnost proběhla v roce 2019. Kyjov, to je však také vinařská oblast, kde se každý rok otevírá k ochutnávce několik desítek sklepů, a je zde na začátku června možno využít koňský povoz a cyklostezku, která vás nasměruje mezi tamní vinohrady. Součástí červnových akcí je i doprovodný program tanečních a pěveckých souborů s cimbálovou muzikou.

kopcovitý vinohrad

Modra a Pezinok – nejznámější vinařská oblast na Slovensku na úpatí Malých Karpat se může stát vaším dalším zastavením na jednom z výletů za slunečného počasí, a to nejen v hlavní turistické sezoně. Za návštěvu také stojí městečko Svatý Jur, kde jsou vinohrady rozmístěny ve svažitém terénu. Vtiskly tomuto místu neopakovatelný ráz, s nímž se nikde jinde ve střední Evropě nesetkáte.

Bratislava – Svatý Jur je od okraje Bratislavy (městských čtvrtí Rača a Vajnory) vzdálen jen několik kilometrů a vaše putování můžete završit nejen prohlídkou historických pamětihodností města nebo jeho moderních staveb, ale můžete si prohlédnout soutok Dunaje s řekou Moravou na hradě Devín, navštívit Zoologickou zahradu Bratislava nad Mlynskou dolinou a vystoupat do horních pater vyhlídkové věže Kamzík, odkud je zajímavý pohled do okolní krajiny. A jestliže jste milovníky přírodních koupališť, můžete zavítat i k Slnečným jazerám na okraji města Senec.