Pomocník pro naše zdraví: vlašský ořech

Vlašský ořech je stejně jako jiné olejnaté ořechy jedním z nejkoncentrovanějších rostlinných zdrojů živin z přírody. Společně s para ořechy je díky obsahu tuku nejvíc kalorický. Tuky v něm představují až 3/5 celkové hmotnosti. Tvoří je nenasycené mastné kyseliny.
Kyselina linolová obsažená téměř 32 procenty je pro náš organismus nejpodstatnější v dětství, protože se podílí na stavbě nervové tkáně a na tvorbě protilátek. Rovněž snižuje hladinu cholesterolu.vlašské ořechy v misce
Méně obsažená kyselina linolenová je látkou, kterou najdeme kromě ořechů i v rybách. Snižuje hladinu cholesterolu, a triglyceridu v krvi, zabraňuje vzniku sraženin v cévách a brzdí zánětlivé procesy. Vlašské ořechy jsou spolu s pšeničnými klíčky a semínky řepky jejím nejbohatším zdrojem.
Vlašské ořechy také obsahují až 14 procent kvalitních proteinů. Pokud ořechy kombinujeme s konzumací celozrnných obilnin, dostaneme do organismu naprosto dokonalou kombinaci těch nejkvalitnějších proteinů, které jsou nadřazené i proteinům z masa.
Vlašské ořechy jsou také dobrým zdrojem vitamínu B1, B2, B3, B6. Například vitamín B1 nám pomáhá s funkcí srdce a rovnováhou nervové soustavy a vitamínem B6 si hýčkáme mozek a pomáhá nám i s tvorbou červených krvinek.
S konzumací těchto ořechů dostáváme do těla ideální množství mědi, která nám pomáhá vstřebávat železo, a to je skvělá prevence proti chudokrevnosti.zralé ořechy na stromě Do těla dostáváme také zinek, a to ve větším množství, než je například v rybách. Zinek nám posiluje imunitní systém a při jeho nedostatku se špatně hojí rány. Ideální množství manganu se zase stará o podporu plodnosti u obou pohlaví. Tyto ořechy jsou také bohaté na fosfor a draslík, což je přínosem pro kardiovaskulární soustavu.
Z těchto vyjmenovaných benefitů vyplývá, že vlašské ořechy by měly být pravidelnou součástí našich jídelníčků. Rostou i v našich přírodních podmínkách, jsou navíc velice dobré a cenově dostupné. Pokud si je nemůžete vypěstovat na zahradě, rozhodně se investice do jejich nákupu vyplatí. Především lidé s nemocným srdcem by je měli vyhledávat.