Nejčastější příčiny bolestí hlavy


Těžko by se hledal člověk, který nikdy nepocítil bolest hlavy. Je ale rozdíl mezi občasnou bolestí a chronickými těžkými migrénami. Bolesti hlavy se mohou vyskytnout jako doprovodný příznak psychické nepohody (stres, strach, úzkost), vysokého krevního tlaku a deprese. Nebo můžete trpět migrénou či klastrovou bolestí.

stres a relaxace na značkách


·         Tenzní bolest hlavy je běžným typem tupé bolesti celé hlavy. Obvykle nás zaskočí během dne a trvá třeba několik hodin, ale i dnů. Pokud vás hlava bolí déle než polovinu dnů v měsíci po dobu 3 měsíců, jedná se chronickou bolest.


·         Migréna je již větším problémem, stejně tak její včasné zastavení. Objevuje se pulzující bolest většinou poloviny hlavy Někdy začíná za okem, odkud se rozšíří. Bývá doprovázena světloplachostí, nevolností i zvracením. Před jejím rozvinutím se může objevit aura, trvá cca jednu hodinu. Je provázena slabostí, poruchou čichu a vyjadřování, rozmazaným nebo dvojitým viděním, výpadky zorného pole. Někdy nám blížící se migrénu oznámí změna nálady, plačtivost, změna chutí, napětí ve svalech. Migréna může trvat několik hodin, ale i dnů.


·         Klastrové bolesti se vyskytují náhle jednou či několikrát denně, trvají pár minut až 3 hodiny. Bezbolestná období se mohou počítat na měsíce i roky, ale taky pouze na dny či hodiny. Většinou se jedná o prudkou palčivou bolest poloviny hlavy, soustřeďující se v oblasti oka. Někdy může bolestivá část hlavy otéct či zčervenat.
bruneta s copem


·         Náhlá bolest hlavy se projevuje velmi silnou náhlou bolestí, která nenastupuje plíživě, ale udeří jako blesk z čistého nebe. Je popisována jako nejhorší bolest, kterou postižení zažili. Obvykle je její příčina vážná a je třeba ihned zavolat lékaře. Objevuje se při prasknutí aneurysmatu, při meningitidě, krvácení do mozku, ucpání cévy v mozku sraženinou apod.
pilulky na bolest

Bolesti hlavy obecně léčíme volně prodejnými léky proti bolestem a klidem na lůžku v tichém prostředí. Podle příčiny bolesti někomu pomůže studený obklad na čelo, spánky či zátylek, někdo preferuje naopak teplou sprchu. Léčba migrény patří do rukou zkušeného neurologa, který předepíše speciální léky, které by měly pacientovi ulevit. Pokud vás bolí hlava často, je dobré svěřit se lékaři, který provede nezbytná vyšetření, aby se vyloučila závažnější onemocnění.