Děti nám vyrůstají u mobilů

U mobilu strávíme denně více času, než je zdrávo. Komunikujeme s našimi příbuznými, přáteli, partnery, hrajeme si nejrůznější hry na odreagování se od našich každodenních starostí a povinností, stahujeme si moderní aplikace, které nám připomenou důležité události a usnadní nám život. Nejvíce času ale většina z nás, především těch mladších, tráví na sociálních sítích, jako je například Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Snapchat a několik dalších. Už od nízkého věku rodiče dávají svým ratolestem do rukou mobil, aniž by na něm stanovili různá opatření proti nevhodnému obsahu pro jejich malé. Děti to pak může výrazně ovlivnit v jejich vývoji, na mobilu se dostávají do zcela jiné reality, než ve které by měly vyrůstat.

dítě

V tom byla dřívější doba správná. Malé děti trávily čas venku se svými kamarády či sourozenci od rána do večera, skákaly do bláta, lezly po stromech, stavěly si bunkry a hrály bláznivé hry. Sice chodily domů s odřenými koleny, ale alespoň nestrávily celý svůj dětský den doma u obrazovky jako děti dnešní. Dnešní děti jsou připraveny o mnoho zábavy. Trávení času venku se svými kamarády jim může přijít otravné. Však si spolu mohou psát, no ne? Snapují si o tom, co zrovna dělají, i když by to mohly dělat spolu. Nejdou ven skákat do louží, hrát na schovávanou. Raději se snaží překonat nový rekord ve své oblíbené hře. Ve chvíli, kdy dají rodiče dětem do ruky mobil se zajímavou hrou se zvířátky, určitě o nich celý den neuslyší. Budou v klidu zjišťovat, co jim to maminka či tatínek dali a jak to funguje.

mobil

Je to ale to správné řešení, jak svého potomka zabavit? To určitě ne. V tu chvíli to možná vidět není, ale postupem času se projeví, že se dítěti nedostalo tolik pozornosti od rodičů, jak je potřeba. Může k nim být později odtažité a oni vůbec nebudou znát důvod, natož aby podezřívali sebe či nevinnou obrazovku. Měli bychom přemýšlet, jak se rozhodneme naše děti vychovávat. Chceme pro ně přeci jen to nejlepší.